Perfect zicht met de juiste fietsbril
Met een goede fietsbril houd je optimaal zicht op de weg en de omgeving. Veel brillen hebben de mogelijkheid glazen te wisselen om zo de bril aan te passen aan de juiste weersomstandigheden. Er zijn zelfs fietsbrillen op sterkte verkrijgbaar. Je kunt het beste informeren bij de fietsenwinkel voor meer informatie.
- Gele en oranje glazen laten redelijk veel licht door en zijn niet geschikt als de zon fel schijnt. Omdat de gele glazen het blauwe licht filteren, verhogen ze het contrast en de dieptewaarneming. Je gebruikt de gele glazen dus voornamelijk bij bewolking, nevel of mist.
- Transparante glazen laten vrijwel al het (zichtbare) licht door. De glazen hebben geen invloed op het zicht, maar bieden bescherming tegen schadelijke UV-straling. De bril biedt daarnaast natuurlijk altijd goede bescherming tegen opspattende steentjes, insecten, regen en wind.
- Grijze en blauwe glazen hebben als voordeel dat ze weinig tot geen kleurveranderingen geven. Omdat de glazen vrij donker zijn, worden alle kleuren hierdoor minder intens. Je ogen raken met grijze of blauwe glazen minder snel overprikkeld.
- Bruine glazen filteren de blauwe kleur uit de lucht en zorgen hiermee voor een verbeterd contrast. Omdat mensen wakkerder worden van blauw licht, kan een bril met bruine glazen zorgen voor meer vermoeidheid.
Geen kopzorgen met een goede fietshelm
Een fietshelm op de racefiets is niet verplicht in Nederland, maar wij raden het gebruik zeker aan. Bij een eventuele valpartij, vangt niet het hoofd, maar de helm de ergste klap op. Dat vermindert de kans op hoofdletsel aanzienlijk. In de zomer kun je onder je helm een bandana dragen. In de winter zorgt een muts ervoor dat de lichaamswarmte die via je hoofd het lichaam verlaat beperkt blijft.
Tips bij het kopen van een helm:
- Voor de juiste maat, meet je jouw hoofdomtrek met een meetlint ongeveer 2 cm boven de wenkbrauwen.
- Stel de riempjes in op een correcte maat; hierbij moeten de oren vrij zijn.
- Let op dat de helm horizontaal op je hoofd zit.
- Heb je een bril of gebruikt je een sportbril? Zet deze dan op bij het passen.
- Schud na het vastklikken met je hoofd om te kijken of de helm goed blijft zitten.
Tip: Koop altijd een nieuwe fietshelm na een valpartij. De beschermende werking van de helm kan afgenomen zijn door de val.
Da’s pech: racefiets weg!
Racefietsen staan in de top 3 van meest gestolen fietsen in Nederland. Ze worden gloednieuw gestolen uit fietsenwinkels, maar ook gewoon uit woonwijken en zelfs garages. Wat tegenwoordig helaas ook vaak voorkomt: tijdens een lange rit ga je koffie drinken met een stuk appeltaart. Helaas is het terras vol en moet je jouw racefiets uit het zicht stallen. Als je na 30 minuten de rit wilt vervolgen blijkt de fiets onvindbaar. Wij snappen ook dat je geen zwaar kettingslot met dikke schakels gaat meeslepen op een lichte racefiets, dus kun je de huis-tuin-en-keuken-dief afschrikken met een lichtgewicht micro kabelslot. Met meerdere fietsers onderweg? Maak dan met dit slot diverse fietsen aan elkaar vast. Zo kan de dief niet de fiets onder zijn arm meenemen.De meest veilige oplossing blijft de combinatie van een slot en diefstalverzekering, bijvoorbeeld de Optimaal Casco verzekering van ENRA.
Patate, boter of wapper? Wielerjargon!
Tijdens grote toerrondes zoals de Tour De France, Paris-Roubaix en de Vuelta gooien zowel Nederlandse als Vlaamse verslaggevers er regelmatig wat wielerjargon tegenaan. Maar wie zegt dat die termen alleen gebruikt morgen worden door profs? Verras je (fiets)vrienden met de meest grappige of vreemde uitspraken!
- aan de boom schudden: hard doorfietsen om te kijken of andere fietsers mee kunnen
- koffiemolentje draaien: fietsen met een zeer kleine versnelling.
- aan het elastiek hangen: achterin de groep fietsen en op het punt staan gelost te worden.
- geparkeerd staan: zo langzaam (bergop) fietsen dat het lijkt alsof je stilstaat.
- een wapper krijgen: hongerklop.
- in de boter trappen: soepel fietsen.
- op de grote molen: fietsen met een zeer grote versnelling.
- vierkant draaien: niet soepel fietsen bijv. door een technisch probleem.
- chasse patate krijgen: heeft helaas niets te maken met eten. Betekent zoveel als: er op sportief gebied van langs krijgen (omdat de kopgroep maar niet dichterbij komt.)
Eten en drinken voor onderweg
Neem altijd voldoende eten en drinken mee tijdens jouw rit. Het lichaam bestaat voor 60% uit water en bij 2% vochtverlies ontstaan er al negatieve effecten op de sportprestatie. Goed drinken is dus erg belangrijk. Dat hongerklop geen gunstig effect heeft op sportieve prestaties kun je vast zelf al wel raden. In het ergste geval kunnen de spieren de benen geen kracht meer leveren om te trappen. Om dat te voorkomen kun je onderweg regelmatig een voedingsreep eten.
We hebben allemaal wel eens meegemaakt dat we met klotsende buik aan het sporten zijn. Wat is er dan fout gegaan?
- Als een drank meer dan 8 gram koolhydraten per 100ml bevat wordt deze hypertoon genoemd. Een hypertone drank blijft lang in de maag en wordt dus minder snel opgenomen. Deze hypertone sportdranken kun je beter niet nemen tijdens het sporten. Drink een hypertone drank alleen 60 minuten voor of na inspanning, anders krijg je last van een klotsende buik. Een voorbeeld van een hypertone drank is multivitamine sap.
- Een hypotone sportdrank bevat juist minder deeltjes dan het eigen lichaamsvocht. Hierdoor kan de sportdrank snel de maag verlaten. Een hypotone sportdrank is daardoor zeer geschikt om te gebruiken als dorstlesser. Door het geringe aantal deeltjes krijg je er echter niet meer energie van. Ideaal voor recreatiesport of minder langdurige en minder vermoeiende inspanningen. Deze sportdrank bevat maximaal 6 gram koolhydraten.
- Een isotone sportdrank bevat gemiddeld 6-9 gram koolhydraten per 100ml. Die koolhydraten zijn de directe energieleveranciers en verbruiken weinig zuurstof bij verbranden. Omdat een isotone sportdrank een gelijk aantal deeltjes heeft als lichaamsvocht, kan deze gemakkelijk worden opgenomen door het lichaam. De isotone drank vormt een soort gulden middenweg tussen hypotone en hypertone sportdrankjes: u voorkomt dehydratatie en zorgt ook voor nieuwe energie. Ideaal voor duursporten.